Quadern Avança't 4t ESO

06 El poder de la paraula GRAMÀTICA Verbs irregulars velaritzats 6. Conjuga els temps indicats del verb velaritzat conéixer. conéixer Present d’indicatiu Passat simple Present de subjuntiu Imperfet de subjuntiu Imperatiu — conegues coneix coneguérem coneixen Infinitiu Gerundi Participi conéixer 7. Escriu oracions utilitzant les formes dels verbs velaritzats que s’indica. a) 1a persona singular del futur de respondre. ................................................................................................................................................................................................................................................................................................... b) 2a persona plural del condicional d’aprendre. ................................................................................................................................................................................................................................................................................................... c) 3a persona singular del present de subjuntiu de dissoldre. ................................................................................................................................................................................................................................................................................................... d) 1a persona plural del passat simple de valdre. ................................................................................................................................................................................................................................................................................................... 8. Conjuga aquests verbs velaritzats i completa la descripció dels canvis que es produeixen en l’arrel. coure caure escriure beure Present de subjuntiu Passat simple Imperfet d’indicatiu Imperfet de subjuntiu escrivia caigueres coguem begueren/beguessen • Alguns verbs amb el lexema acabat en ........... perden aquesta vocal (coure → coga) o la canvien per ........... (caure → caiguí) en les formes velaritzades. • Altres verbs amb el radical acabat en ........... perden aquesta vocal en les formes velaritzades (beure → bega) i, a més, en la resta de temps canvien la ........... per una ........... en posició intervocàlica (escriure → escrivia). 49 Edicions Bromera

RkJQdWJsaXNoZXIy MzI3MzI=